Hlavní » Články » Filmový klub letos začal v purpurovém

Filmový klub letos začal v purpurovém

Dřív než se dostane na rekapitulaci samotného čtvrtečního večera, který jsme coby diváci trávili na tradičním promítání v Pelouchárně, sluší se tu zmínit pár změn, které s sebou pro klub přinesl začátek akademického roku 2019/2020.

První z oněch změn je ve vedení klubu. Bára Vyhnánková, která si za všechnu svou odvedenou práci, vynaložený čas i energii v jeho čele, zaslouží velké poděkování <3, předala funkci Otovi Benešovi. Ať se daří, Oto! :)

Druhou novinkou bylo rozhodnutí Oty s Terkou zrušit sekci ‚Tipy na filmy‘ a namísto nich promítat vždycky před plánovaným celovečerním filmem nějaký kraťas – takový předkrm/předfilm. Na čtvrtek 24. 10. ho tedy vybrala Terka a pustila nám osmiminutový snímek „s příjemným barytonem Nicka Cava“, The Cat Piano.

Poté podával Ota hlavní chod Když už tak jsme u těch gastronomických analogií, pokud jste na žádném večeru Filmového klubu zatím nebyli, ale chystáte se, neváhejte si s sebou klidně přinést i vydatnou porci něčeho k snědku. Stejně jako v předchozích letech je na této akci dovoleno jíst i pít, tudíž se rozhodně nemusíte bát, že byste kvůli kultuře museli oželet večeři ;), tu vemte do krabičky a šup do Žížaly. Divákům byl tentokrát naservírován snímek Purple Rain. Wikipedia ho popisuje jako „rock musical drama film“. Musela jsem si ten popisek najít, protože bych sama nevěděla, kam přesně tenhle kus zařadit. Ale o to vlastně ani nejde. Jak jsme se dozvěděli, jde spíš o hudbu. O hudbu a život amerického zpěváka a multiinstrumentalisty, Prince. Natočit tento film byl prý Princův sen ještě když byl teenager, v době, kdy zatím nebyl slavný. A splnil se mu v roce 1984, v jeho 26 letech. Získal za něj dokonce Oscara a navíc pak za svou nejslavnější, stejnojmennou píseň i Grammy.
 „Tento snímek jsem vybral pro jeho výjimečnost, kdy je hudba důležitější než samotná příběhová linka, kterou soundtrack obvykle jen doplňuje”, řekl Ota. Bylo moc dobře, že nás na to ještě před promítáním upozornil. Přeci jen, z tradičních filmových večerů jsme zvyklí spíš na kinematograficky hodnotnější filmy, většinou s hodnocením na ČSFD alespoň nad 75%. Díky připravenému úvodu jsme ale věděli, že se tentokrát nemáme příliš zaměřovat na děj filmu jako takový, ale spíš zkusit pochytit právě náladu Purple Rain, pochopit Princovo život a užít si jeho muziku. A tak na konci filmu, ač vsedě, trsala už celá posluchárna :D

Tak jsem si zase po prázdninách připomněla, co mám na Filmovém klubu ráda. Zaprvé, že se členové ve výběru filmu střídají a tak můžeme okusit pokaždé něco úplně jiného. I něco, co bychom si sami na první dobrou zrovna nevybrali. Zadruhé, i kdyby vybrali, třeba bychom to po dokoukání nakonec zavrhli jen proto, že jsme si dost nenačetli pozadí tvorby. A že to je u hromady snímků sakra důležité a radikálně to mění celý zážitek! Ovšem pokud zavítáte do Pelouchárny, máte tuhle „práci“ z krku a zároveň si můžete být jisti, že všechny informace potřebné ke koukání spolehlivě dostanete. A zatřetí, ta atmoška! Kultura, kamarádi, dobré jídlo a pití, intimní přítmí a laskavá pohoda :) (Plus navíc třeba i vyhrajete cenu pozorného diváka ^^ )

Proto neváhejte a přijďte, sami nebo se známými, s vínem nebo kebabem, na příští filmový večer v Žížale!

 

 

autor: Eliška Waclavová           

fotky:
https://www.moviefone.com/2019/07/27/purple-rain-trivia-prince/
https://www.facebook.com/events/493243254604972/
Otakar Beneš