Hlavní » Blogy » Medik obecný: Třídní sraz

Medik obecný: Třídní sraz

Během dlouhých dní a nocí trávených v učebnicích případně juchajíc po vydařené zkoušce zapomínáme na to, že náš život nebo školní výuka nezačaly v prvním ročníku na medicíně, ale že už předtím jsme byli součástí české školní mašinérie a že jsme se pohybovali v nějakém kolektivu, většinou méně střeleném než jsou medici. Na tuhle skutečnost nás důrazně upozorní až třídní srazy, kde je příležitost zavzpomínat na to, co se vše před maturitou a během ní událo a zároveň nevyřčená soutěž o to, komu z bývalých spolužáků se daří nejvíce. Pokud chcete na takovém třídním srazu uspět, tak zde nabízím krátký návod:

1. Dejte, co nejjasněji najevo, že studujete medicínu

Po těch hodinách strávených v obležení učebnic, na seminářích a mezi pacienty vám to může přijít jako samozřejmost a že každému musí být už od prvního pohledu jasné, že studujete medicínu, ale to se mýlíte. Ostatní na to rádi zapomínají a je nutné, jim to co nejčastěji dávat najevo. Ideálně nenápadně hned v první větě: "To je skvělé, že jste vybrali takové datum, co se hodí i tak zaneprázdněnému člověku jako jsem já - student medicíny." Pokud se vám podaří takový grandiózní úvod, tak nesmíte hlavně podlehnout dojmu, že už máte vyhráno. Mnozí z vašich bývalých spolužáků nemají tak vycepovanou paměť jako my a navíc se řada lidí přitrousí až v průběhu večera, takže se vyplatí sem tam to opět lehce připomenout: "Hmmm, takové pivo. To si člověk na medicíně běžně nedá, o to lepé, že jsem si dnes dal od medicíny na chvilku pohov a zavítal mezi vás." nebo "Je fajn odložit na chvíli bílou uniformu, mám ji na sobě tak dlouho, až mi přijde jako normální každodenní oděv, ale naštěstí sem tam i uniknu z nemocničního provozu." Fantazii se samozřejmě meze nekladou.

2. Používejte hojně cizí slova

Nejde o to jen ostatním tvrdit, že studujete medicínu (a tu nejlepší fakultu). Musíte to dát i podprahově najevo - nejlépe tím, že vaši mluvu prošpikujete cizími slovy, ideálně latinského původu. Takže věci už pro vás nejsou dobré a špatné, ale benigní a maligní, když budete popisovat nějakou cestu, tak zásadně užívejte anatomickou terminologii atd. Kdo lehce váhá a rád by našel inspiraci, tak ať pořádně zalistuje v učebnici histologie (sic!) a namátkou si vybere některý z tamních lingvistických pokladů. Ostatně soudím, že kdo nikdy nepoužil v běžné konverzaci slovo ostrakizace, tak by se měl ústavu histologie veřejně omluvit.

3. Honoste se, pochvalujte si, chlubte se

Když už jste všechny dostatečně upozornili na to, že studujete medicínu, tak je třeba si i vyjasnit, že je to obor ze všech nejúžasnější, proto se pořád chlubte - tím, na co vás osobně užije. Můžete poukázat na znalost o lidském těle. "Je neskutečné se každý den dozvídat zajímavosti o našem organismu. Myslím si, že právě to, že každodenně vidím konkrétní důsledky toho, co studuji, dělají z medicíny ten nejdůležitější obor, jak si jistě všichni dobře uvědomujete." Pochlubit se známostmi. "Tuhle jsem obědval s profesorem Pafkem. Nemusím vám složitě vykládat, že takové momenty vás povznesou na duši a otevírají dveře mezi nejužší elitu naší společnosti." (Tady pochopitelně nesmíte rozpitvávat, že pan profesor obědval u úplně jiného stolu a v zásadě i v jinou dobu, než vy. Prostě chodíte do stejné jídelny, tak jakýpak copak.) Nezapomenout na pacienty. "Tuhle nám jedna pacientka děkovala, že jsme ji tak důkladně vyšetřili. " (Opět se zde sluší opomenout vaši skutečnou délku kontaktu s reálným pacientem, zvlášť pokud jste v nižším ročníku.) Prostě si dejte záležet, ať všichni ví, že lepšího a důležitějšího oboru na světe není.

4. Stěžujte si, reptejte, hořekujte

Kdo si v dnešní době na nic nestěžuje, je podezřelý. To je prostě fakt, a pokud nechcete vypadat jako chovanci ústavu pro duševně choré nebo baronové Prášilové, tak musíte sem tam upustit i nějakou tu negativní informaci. Nic velkého pochopitelně, ale dejte si tu práci a nějakou tu pihu na nezměrné kráse našeho studia najděte - obědy, ranní vstávání apod. Účelem je, aby vás ostatní politovali, což máme my medici rádi, a o to více vás obdivovali, což máme ještě radši. Kdo si věří může se pokusit o majstrštyk a spojit body dva, tři a čtyři dohromady, např.: "Někdy je až vulnerabilní, jak nás mají pacienty rádi. Člověk pak tloustne z té záplavy bonboniér, co pořád dostává."

5. Raďte, poučujte, edukujte

Jak už řekl Homer Simpson: "Jsem moc rád, že jsi mě opravila Lízo. Lidi jsou vždycky opravdu moc rádi, když je někdo opravuje." Sami to vidíte, lidé to mají rádi. Rádi jsou opravováni, poučováni a vzdělávání a na vás je, abyste jim to dopřáli - o očkování, kouření, hubnutí, rakovině, Karlu Gottovi, chirurgii, antibioticích, autismu, alkoholu, ... Je toho prostě moc, a proto ani nečekejte na vhodnou příležitost a rovnou rozveďte improvizovanou přednášku na téma Vím toho víc než vy, a proto byste mě měli poslouchat.

To jsou jen takové výkřiky do tmy, co mě zrovna napadly, určitě sami přijdete na mnoho dalších způsobů, jak oslnit své bývalé spolužáky. Já se zatím pokusím zjistit, jak to, že mi poslední dobou vůbec neberou telefon...

 

 

Zdroj obrázku: https://s.aolcdn.com/dims-shared/dims3/GLOB/crop/535x283+0+5/resize/660x...