Hlavní » Blogy » Medik obecný: Cystická fibróza

Medik obecný: Cystická fibróza

Jak student postupuje ročníky, tak se postupně zabývá mnohým. Některá onemocnění se nakousnou jen někde a pak o nich už na škole neuslyšíme – týká se to zejména některých témat v rámci menších oborů ve čtvrtém ročníku. Jiná se cyklicky opakují, a tak třeba o plicní embolii se člověku dostane přednášky v několikerém podání. No a pak tu je... cystická fibróza.

Už když jsem se připravoval na přijímačky a vyzvídal, jak to chodí na té které fakultě, tak se mi doneslo, že pro 2. lékařskou fakultu je cystická fibróza skutečně srdeční téma. „Hele, každá fakulta má nějakou svou specifickou chorobu, která se tam zkoumá a kvůli níž se tam stahují pacienti pomalu z celé republiky. Na Dvojce je to cystická fibróza. Průměrní lékaři si vystačí s tím, že je to dědičné onemocnění, po kterém máte slané dítě, ale na druhé lékařské to do vás budou hustit zhora zdola. Na každou druhou otázku je správná odpověď cystická fibróza. Průměrný pediatr se s tím setká párkrát za život. Vy si jen zaskočíte na kafe a zakopnete po cestě o tři takové pacienty...“ To byla reinterepratace jadrného popisu, jehož se mi v maturitním roce dostalo.

Když jsem se dostal na naší fakultu, tak jsem čekal, kdy to přijde a ono to přišlo... Na biologii, fyziologii, patofyziologii, mikrobiologii, pediatrii atd. atd. Plně jsem tehdejší sdělení docenil zejména letos, když jsem se připravoval na zápočtový test z pediatrie a zjistil jsem, že cystická fibróza respektive potní test jsou skutečně univerzální odpovědi na všechny otázky vesmíru. Co způsobí ileus? Cystická fibróza. Prolaps rekta? Cystická fibróza. Co může za mužskou neplodnost? Cystická fibróza! Nosní polypy? Cystická fibróza!!! Jaký je smysl života? CYSTICKÁ FIBRÓZAAAAA!!!!

Bez ohledu na to, jakým úžasným onemocněním cystická fibróza zcela určitě je (buďme upřimní – je to Chuck Norris mezi chorobami), tak mě občas napadá, jaký je poměr mezi přednáškami, které medik na dané téma vyslechne, a mezi počtem pacientů trpících touto patologií, s nimiž se potom setká. Občas mívám pocit, že naše fakulta (a potažmo asi obecně tuzemské lékařské fakulty) z nás chce vychovat lékaře se znalostmi doktora House, který bude mít vždycky v rukávu nějakou tu vzácnou diagnózu typu Wegenerovy granulomatózy nebo MELAS syndromu. Pokud v Anglii mluví o Černé středě - tedy okamžiku, kdy nastoupí začínající lékaři a naroste počet chyb – tak by mě zajímalo, jestli u nás každé léto stoupne počet vyšetřených vzácných onemocnění. Nechápejte mě špatně, uvědomují, že každý lékař se někdy s vzácnou chorobou setká a že v celkovém součtu, jich není zase tak málo, ale rád bych se třeba taky někdy dozvěděl, jak přesně postupovat, pokud se mi do rukou dostane třeba pacient v bezvědomí...

 

P. S. Nevím, jak vy, ale my se v kruhu vždycky těšíme na chvíle, kdy přednášející při vyprávění o cystické fibróze použije předložku “na”.

 

Ondřej Lukáč

Zdroj obrázku: https://image.slidesharecdn.com/cysticfibrosis-151012144639-lva1-app6892...